II W niedzielę 19 listopada w Warszawie odbył się II EDUKACYJNY KONGRES PODOLOGICZNY, organizowany przez Ambasadę Kosmetyczną. Frekwencja była zdumiewająca – w kongresie brało udział około 260 specjalistów ds. podologii, właścicieli gabinetów podologicznych oraz kosmetycznych. Cieszymy się, że tyle osób pragnie się szkolić i poszerzać swoje horyzonty. Podczas rejestracji każdy uczestnik kongresu otrzymał starter pack, w którego skład wchodził: harmonogram kongresu, czasopismo Kosmetologia Estetyczna oraz mini produkt od  Podoland/Aarkada.

Kongres zaczął się od wykładu pt. Trudne i najczęściej spotykane przypadki z praktyki podologa- rogowiec, nadpotliwość stóp - keratoliza dziobata, brodawki wirusowe, gdzie specjalistki: p. Justyna Obcieszko, p. Agnieszka Witczak,  p. Joanna Kowalewska omawiały wymienione wyżej przypadki. Wykłady zaczęły się od podstawowego przedstawienia schorzeń, poprzez ogólne postępowanie przy ich leczeniu.  Kładziono nacisk na regularne wizyty oraz edukację pacjentów- „Widoczny efekt, nie oznacza wyleczenia”.

Kolejny omawiany temat przez spec. ds. podologii p. Monikę Stachowicz to Tamponada jako jeden z elementów korekcyjnych w procesie leczenia łożyska i przy paznokciach problematycznych. Omówiono sposób używania różnych produktów do tamponady, przy zwróceniu uwagi na to, by podczas zabiegów stosować różne metody i podchodzić indywidualnie do problemu pacjenta. Była też część pokazowa, na której p. Monika Stachowicz założyła tamponadę modelce.

Następnie p. Katarzyna Rozmysłowicz - spec. ds. podologii przedstawiła zagadnienie Paznokcie wrastające, wkręcające - zakładanie klamer (klamra Frasera i klamra Ora). Przedstawiono czynniki powodujące wrastanie i wkręcanie się paznokci, pokazano ogromną różnicę pomiędzy nimi.  Omówiono zastosowanie klamer i zasady ich działania. Następnie podolog, spec. ds. ortonyksji  p. Kamil Rudnicki poprowadził część pokazową, na której zakładał klamrę Frasera i klamrę Ora.

Po zakończeniu pierwszej części II EDUKACYJNEGO KONGRESU PODOLOGICZNEGO był czas na konsultację z wystawcami kongresu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Vitaco/Lunula Laser, COLORFUL, Akademia Podologii, Podoland/Aarkada, wydawnictwo MD-Print, Pro Beauty, Podosystem, W&P Cosmetics, IQ Nails.

Druga część kongresu zaczęła się od wykładu spec. ds. podologii p. Joanny Sypko- Śnietki pt. Grzybica paznokci - jak szybko można pomylić problem grzybicy z innym schorzeniem?  Pani Joanna omówiła rodzaje grzybów i sposoby zarażenia się nimi. Zwróciła uwagę na fakt, iż szczególnie podatni na infekcje grzybicze są m. in. osoby otyłe, chore na cukrzyce, z zaburzeniami krążenia. Pokazano jak można różnicować choroby- bezpiecznym sposobem jest badanie mykologiczne. Przy chorobie grzybiczej należy stosować bezpieczną dietę i wyeliminować m. in.: przetwory zbożowe, drożdże oraz słodycze. Na wykładzie podkreślano fakt, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym może pomóc edukacja pacjentów.

Nowoczesna diagnostyka zakażeń grzybiczych to kolejny temat, który przedstawiła dr n. med.  p. Katarzyna Kalinowska, specjalista z zakresu biologii medycznej, wspólnik Laboratorium Dermatologiczneo Derma-Lab we Wrocławiu. Na wykładzie przedstawiono kliniczne objawy grzybicy stóp takie jak: przebarwienia płytki paznokciowej, łuszczenie i rozwarstwienie płytki paznokciowej, pobruzdowanie płytki paznokciowej, nieprzyjemny zapach. Porównano badania mykologiczne tradycyjną i nowoczesną metodą. Pokazano wady i zalety tych dwóch metod.

Gościem Specjalnym na II EDUKACYJNYM KONGRESIE PODOLOGICZNYM była p. Martine Abrahams z Londyńskiej kliniki podiatrycznej London Nail Laser Clinic/DtD Heathcare (UK), która przestawiła Lunula Laser w praktyce- jak sobie radzić w trudnych przypadkach. Przykładowa konsultacja podiatryczna oraz propozycja terapii z wykorzystaniem zimnego lasera diodowego Lunula. Terapia laserem doskonale się sprawdza w leczeniu grzybicy paznokci. Jest alternatywą dla wielomiesięcznych kuracji farmakologicznych, które zazwyczaj są kosztowne, długotrwałe i obciążające organizm. Warto podkreślić, że laser Lunula działa bakteriobójczo oraz stymulująco na czynniki przeciwgrzybicze produkowane przez organizm i dodatkowo stymuluje wzrost zdrowego paznokcia. Korzystanie z terapii laserem jest również zalecane osobom, które chcą zregenerować i odżywić płytkę paznokciową.

Pani Dominika Bilik- specjalista ds. podologii, szkoleniowiec, założycielka i właścicielka Dolnośląskiego Centrum Zdrowej Stopy przedstawiła Najczęstsze błędy w praktyce podologicznej. Pani Dominika opowiedziała jak powinna wyglądać anamneza w podologii: karta pacjenta, wywiad podologiczny, oględziny stóp i obuwia, badanie manualne, dokładny opis zabiegu uzupełniony w karcie pacjenta po każdej wizycie. Powiedziano o błędnych różnicowaniu zmian np.: myrmecia vs clavus papillaris, onychomycosis vs psoriasis. Diagnostyka powinna składać się z badania mykologicznego oraz współpracy z lekarzem. Pokazane były błędy diagnostyczne i terapeutyczne między paznokciem wrastającym a wkręcającym. Skąd się biorą błędy? –brak samoedukacji, wchodzenie w kompetencje innych (np. lekarzy), testowanie nowych metod bez poznania podstaw.

Stopa łuszczycowa- prawidłowe postępowanie podologiczne to temat, który poruszyła p. mgr Milena Skalska- pedagog, dyplomowany, praktykujący podolog i szkoleniowiec. Przedstawiono ogólne zagadnienie łuszczycy, jej przyczyn, czynników pobudzających. Mówiono o rodzajach łuszczycy m. in : łuszczyca zwyczajna stóp, łuszczyca krostkowa stóp, łuszczyca paznokci. Zaprezentowano sposoby pielęgnacji łuszczycy w gabinetach podologicznych.

Ostatni wykład należał do p. Adriana Arkady- specjalisty, twórcy i instruktora Metody Arkady, który przedstawił temat: Metoda Arkady jako ważny element w kompleksowym zaopatrzeniu pacjenta z problemem wrastającego paznokcia. Główną zaletą Metody Arkady jest ulga w bólu, przywrócenie sprawności aparatu ruchu, rekonstrukcja płytki, efekt estetyczny. Mówiono o historii pomysłu i stworzenia Kostki Arkady. Ważny jest fakt, że zabiegi Metodą Arkady można bezpiecznie wykonywać u osób z cukrzycą, neuropatią, stanem zapalnym i w poszczególnych przypadkach występowania grzybicy. Podsumowaniem części teoretycznej był pokaz Metody Arkady z omówieniem szczegółów technicznych.

Kulminacyjnym momentem II EDUKACYJNEGO KONGRESU PODOLOGICZNEGO było losowanie upominków dla  uczestników ufundowanych przez: Akademę Podologii, Podoland/Aarkada, MD-Print, Dolnośląskie Centrum Zdrowej Stopy, Pro Beauty, W&P Cosmetics, IQ Nails.

Głównym Partnerem kongresu była firma VITACO/LUNULA LASER.

Partnerem kongresu była marka COLORFUL.

Patronami Medialnymi były portale: Ambasada Kosmetyczna, Twoja Podologia i czasopismo Kosmetologia Estetyczna.

Bardzo dziękujemy Wszystkim Uczestnikom, Prelegentom, Partnerom, Wystawcom oraz Fundatorom Nagród za obecność na kongresie oraz wspaniałą atmosferę.

Serdecznie zapraszamy na III edycję Edukacyjnego Kongresu Podologicznego, która odbędzie się w listopadzie 2018 r.

 

facebook_page_plugin
© 2018 kongrespodologia.pl. All Rights Reserved. Designed By Ambasadakosmetyczna.pl